Art and Gallery v/Axel Vermehren

Forstudierne til et oliemaleri af operasangeren Per Høyer er i gang. 2012.

M A L E R I U D S T I L L I N G

HELMAND - en internationel mission malet af

Mathilde Fenger

I 2010 fik kunstmaleren Mathilde Fenger tilladelse af Forsvarsministeriet og Hærens Operative Kommando til at rejse til Afghanistan for at skildre livet i Danmarks internationale militære engagement.

Det blev til ca. 2500 fotos,  skitserog utroligt mange indtryk, som nu er blevet til 20 store naturalistiske bataljemalerier i olie.

Som udstillingsleder på Hærens Officersskole har jeg i samarbejde med Mathilde Fenger fået den ære og glæde at indlede en stor udstillingsrejse, der bl.a. går til 6 af hærens tjenestesteder i løbet af det næste års tid. Samtidig har Hjemmeværnet ønsket at deltage i udstillingen.

Jeg glæder mig sammen med Hærens Officersskole til at vise denne prætige maleriudstilling, der bliver vist i en harmoni mellem kulturværdier i rammen af slottet og en sandfærdig skildring af livet i Helmand opsat i primitive og rå stafelier. Udstillingen kan også ses af jer. Ønsker i at se udstillingen, skal jeg anmode jer om at henvende jer på mailadressen: h
o@mil.dk,  hvorefter jeg vil kontakte jer.  

Art and Gallery

På de følgende sider beskriver jeg mine arbejder og galleriet.

Den 15. april 2010 blev en ganske særlig og smuk dag i mit kunstneriske liv. I forhallen på Frederiksberg Slot afdækkedes to mindetavler som jeg i de sidste 6 måneder har haft den store ære at udføre sammen med stenhugger Rudi Larsen og Gørtler Per Satterup. Mindetavlerne beskriver linjeofficerer, der er faldet i kamp siden 1948, og et verdenskort, der markerer det sted, hvor de er faldet. I MIN DAGBOG her på hjemmesiden fortæller jeg historien.

Samtidig med afdækningen af disse to mindetavler blev der tændt officielt lys de tre klassiske loftlamper som jeg har designet og efterfølgende udført af Gørtler Per Satterup.
Processen er beskrevet inde på hjemmesiderne, hvor der også er billeder af udarbejdelsen af modellen 
 
På billedet her til højre står jeg i Mindehallen under lamperne.

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...

sten | Svar 24.07.2011 22.32

Kære Axel.
Tak for sidst-vi kan bedst fredag, men du bestemmer.
KH
Sten

Peder Børge Vermehren Poulsen | Svar 02.06.2011 21.57

Tak for at du husker mig . Du satte mig i gang med at lave den ene af mine to sider og det har jeg haft glæde af.

Broder Kristian | Svar 14.09.2010 21.18

Kære Broder Axel - du er og bliver en fremragende kunstner, og dertil initiativrig og kreativ mht. at finde "nye veje" og områder for dit virke.

Finn Bertelsen | Svar 18.04.2010 11.36

Kære Axel

Godt arbejde din kunstneriske åre er kommet til fuld udfoldelse i dette projekt. Jeg glæder mig til at komme forbi og se forhallen.

Vi tales ved hil

Flemming Grønning | Svar 03.02.2010 01.05

Som alti spændende hvad man finder ud af om gamle venner, hvad de laver, har lavet i livet. deres tanker om arbejde,fritiden og fremtiden

Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

20.03 | 10:02

SUPER Axel - spændende at læse om alle de opgaver du har beskæftiget dig med! Vi ses på skydebanen!

...
08.02 | 19:13

Smukke fotos Axel ;o) og fantastiske lamper !!!
(Den smukke operasanger hedder faktisk Per Høyer)

...
24.07 | 22:32

Kære Axel.
Tak for sidst-vi kan bedst fredag, men du bestemmer.
KH
Sten

...
30.06 | 19:31

Fine arbejder. Tak for en dejlig sommerdag som gæst på slottet.
Go' sommer.

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE